Miért érezzük néha úgy, hogy a beszélgetőpartnerünket kellemetlen hallgatni?
Felmérésünkben nem volt olyan résztvevőnk, aki ne tudott volna legalább egy valakire gondolni ennek kapcsán.
Válaszadóink szerint rengeteg oka lehet annak, hogy valakit kellemetlen, fárasztó, rossz hallgatni.
A kapott válaszok alapján lehet ez összefüggésben a hanggal, a stílussal, a tartalommal, a tempóval, a megtartott szünetekkel, a hangerővel.
Gondoljunk csak bele, milyen kellemetlen olyasvalakivel beszélni, akinek túl magas, vagy éles, vékony, esetleg érdes a hangja!
Amikor valaki túlzottan affektál, durva, vagy lekezelő a stílusa, esetleg tudatosan suttog, az a beszélgetőpartnerben negatív érzéseket kelt.
Többen utaltak arra, hogy amennyiben valakinek összefüggéstelen a beszéde, se eleje, se vége annak, amit mond, túl sokat beszél, vagy túl sokat őzik, az akár bizalomvesztést is okozhat, ennek pedig, ha belegondolunk nem csak a magánéletben, de a munkában is komoly következményei lehetnek.
Amikor valaki nem veszi észre, de hadar, nem tart szünetet, az kifejezetten kellemetlen lehet a beszélgetőpartnereknek, de lássuk be, a másik félnek is.
Fontos odafigyelni fentieken kívül a hangerőre is, hiszen, ahogy a felmérést kitöltők válaszaiból is kiderül, a motyogást, suttogást igen fárasztónak érzik, de a túl harsány beszélgetőpartnert sem kellemes hallgatni.
A jó hír az, hogy minden fenti probléma, vagy nehézség kiküszöbölhető, a jó beszéd tanulható!
CommuniCarePro by Kriszti